25. 11. 2016 sa študenti IV. ročníka Obchodnej akadémie Vranov n. Topľou zúčastnili prednášky spojenej s diskusiou na tému „Násilie páchané na ženách“. Aktivita bola realizovaná v spolupráci s Okresným riaditeľstvom policajného zboru Vranov n. Topľou. zastúpeným npor. Mgr. Martinou Andrekovou, ktorej ďakujeme za jej profesionálny prístup a výbornú spoluprácu.
Násilie na ženách je porušenie ľudských práv a forma diskriminácie žien. Sú to všetky činy rodovo podmieneného násilia, ktoré majú alebo môžu mať za následok telesnú, sexuálnu, duševnú, ale aj ekonomickú ujmu alebo utrpenie žien vrátane vyhrážania sa takýmito činmi.
Násilie je považované za pokus presadzovania moci a kontroly na individuálnej úrovni. Dochádza k nemu v rodine, v práci, v škole, v rovesníckych skupinách, na verejnosti. Nadobúda rozmanité formy – od fyzického a sexuálneho cez psychické a sociálne až po ekonomické násilie.
Zažívajú ho ženy rozličného vzdelania, sociálno-ekonomického postavenia, etnickej príslušnosti, vierovyznania, ženy z mestského i vidieckeho prostredia.
Násilie je trestný čin. Skutky považované za násilie na ženách vymedzuje Trestný zákon SR.
25. november je Medzinárodným dňom eliminácie násilia páchaného na ženách (OSN, 1999). Tento deň bol zvolený na oslavu pamiatky násilnej vraždy sestier Mirabelových v roku 1960 diktátorským režimom v Dominikánskej republike.
Ing. Daniela Sabolová, výchovná poradkyňa